Skip to main content

Protonstrålning

Strålbehandling förr och nu

På Skandionkliniken strålbehandlar vi med protoner i stället för fotoner, som är den energi man använder vid traditionell strålning. Vid vissa tumörsjukdomar – och för vissa patienter – är protonstrålning ett bra behandlingsalternativ.

the

70 år med protonstrålning i Uppsala

Metoden att behandla tumörer med protonstrålning är inte ny. De första protonstrålbehandlingarna utfördes 1954 på universitetet i Berkeley i USA. Men Sverige var inte långt efter. 1957 genomfördes de första protonstrålningarna i landet. Det var vid Gustaf Werners institut, senare kallat The Svedberg-laboratoriet, i Uppsala. I början gavs protonstrålning i litens skala, nästan uteslutande till patienter med hjärntumörer.

När Skandionkliniken startade 2015 började protonstrålbehandlingar ges i större omfattning.


Bild till höger: The Svedberg i sitt ultracentrifuglaboratorium.

Thor_Stenbecks_röntgeninstitut_1899

Strålbehandling – en gammal metod

Strålning har använts för att behandla tumörer sedan början av 1900-talet. Då – för mer än hundra år sedan – användes radium som är ett radioaktivt grundämne. Metoden orsakade många oönskade skador, både hos patienter och personal.

I dag är det helt andra metoder som används. Den vanligaste strålning som används i dag är strålning med fotoner. Det är den metod som används på de flesta strålbehandlingskliniker.

Cirka hälften av alla cancerpatienter får strålbehandling mot sin sjukdom. Beräkningar visar att strålbehandling bidrar till 30 procent av all bot mot cancer.

Bild till vänster: Thor Stenbecks röntgeninstitut i Stockholm, 1899

  • Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Obligatoriskt fält